Značkové versus OEM světelné LED diodové zdroje


U LED diodových světel byl a je vždy nejožehavější problém napájecí zdroj. Ve své podstatě jde o miniaturní transformátor, který převádí vstupní napětí 230 V na nízké hodnoty potřebné pro napájení polovodičů. Ten je také uváděn jako nejslabší článek kompaktního LED diodového světla, a to ze dvou důvodů. Jednak je nutno jej dostatečně chladit, a pak sám o sobě omezuje životnost výrobku především kapacitními kondenzátory. Zdroj je v žárovce zataven přímo v patici a chladí se většinou keramikou nebo slitinami hliníku. Moderní osvětlovací technika však ve svém vývoji značně pokročila a posunula životnost těchto světel až za hranici 50 tisíc hodin. Jestliže budete tato světla spínat denně po dobu 10 hodin, což je běžný průměr většiny domácností, funkční období výrobku přesáhne 13 let.

led žárovka

Délku provozu světel ovlivňuje především kvalita kondenzátorů a jejich chlazení

Životnost diodových žárovek https://www.lightpark.cz/svetelne-zdroje-led/ závisí tedy primárně na kvalitě napájecího zdroje a rovněž na kvalitě samotných polovodičů. Délka provozu je sice vyvážena vyšší cenou výrobku, která ovšem neustále klesá. Na trhu se dnes objevují svítidla od různých producentů, kromě těch značkových také levní konkurenti většinou z asijských zemí. Výrobci Philips, Osram, Panasonic, Samsung, Tesla, využívající moderní čipy s MCOB diodami, se snaží i ve svém vlastním zájmu používat při výrobě zdrojů tepelně odolné kondenzátory, které jsou právě tím klíčovým prvkem omezujícím životnost produktů, ovšem s tímto přístupem nelze počítat u levnějších „OEM“ žárovek. 

světlo

V současné době se v Asii vyrobí obrovské množství LED diodových žárovek, jejichž životnost je výrazně nižší právě kvůli nevhodné technologii výroby napájecích zdrojů a jejich chlazení, přitom cena je pouze o necelých 20 procent nižší než u značkových produktů. Zkušenosti z nákupu takových žárovek přes eBay potvrzují, že za výhodnou cenu natrefíte na kvalitní kus přibližně s pravděpodobností deseti procent.

Značkové versus OEM světelné LED diodové zdroje
3.7 (73.33%)3