Kam odložit rybářský prut

Prut nebo vidlice

Rybářský prut se při rybolovu u některých technik ocitá většinu času ve stojanu, který by měl být pochopitelně stabilní. Stojan může do jisté míry nahradit několik zabodávacích vidlic, které jsou mnohem skladnější, lehčí, a také levnější, ale využijete je jen v odpovídajícím terénu. Některé břehy rybníků s udusanou hlínou, nebo s betonovými či kamenitými bloky, jsou v tomto případě tabu.

nové navijáky

Tripody

Stojan na pruty může být v zásadě dvojího druhu. Prvním z nich jsou tripody. Jedná se o mechanismus se třemi nebo čtyřmi kovovými nohami v jednom centrálním bodě (uprostřed stojanu), na něž se osadí nosná vodorovná tyč (hrazda) pro umístění prutů. Většina kvalitních výrobků má k dispozici ve spodní části hrazdy očko pro navlečení závaží, které stojan usadí do stabilní polohy. Někteří rybáři místo závaží používají klasický „gumicuk“ z vázacího pavouka, a tím se stojan přiváže k nějakému balvanu poblíž. Ideálním závažím je plastový kanystr na vodu, nemusíte se vláčet s ničím těžkým (s cihlou, s kusem kovu), kanystr jednoduše naplníte vodou, jako závaží postačí, a po skončení rybolovu z něj vodu opět vypustíte.

večerní rybaření

Rod-pody

Jedná se o mechanismus, který je osazen čtyřmi nohami – dvěma předními a dvěma zadními. Rod-pod je mnohem stabilnější, než tripod, stojan na pruty se při záběru nemá tendenci převrhávat. Některé kvalitnější a dražší výrobky mívají přední nohy tvořené dvojitou sadou krátkých a dlouhých opěrných tyčí.
Obě varianty stojanů se vyrábí na dva, tři, čtyři, nebo pět prutů. V České republice jste limitováni na vodách rybářského svazu pouze dvěma pruty, v soukromých vodách žádný limit neexistuje, záleží pochopitelně na dohodě s majitelem a způsobu úhrady úlovku. Stojan na čtyři pruty lze využít pochopitelně i pro dva rybáře – každý na něm má své dva pruty (s omezením na vodách rybářského svazu).

žlutý vlasec

Speciální stojany na loď

Na českých vodách je ocení zejména milovníci lovu kaprů. Jsou to speciální tripody, které se montují do zvláštních držáků. Těmi jsou buď tzv. kalíšky, které umožní naklopit prut až do téměř svislé polohy. Nebo jsou to vidličky s elastickou pryžovou vložkou, tzv. rohatinky, a jejich úkolem je držet rukojeť prutu, aby nevibroval při záběru, nebo aby ze stojanu nevypadl. V přední části stojanu může být instalován elektronický signalizační systém záběru, tzv. pípák.

3/5 - (1 vote)

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup